Maria Sikorska

  • Autorka i prowadząca programu „Z klimatem i z pasją” emitowanego na antenie Polsat News i Polsat News 2 od 2020 roku. Wcześniej, na tę samą antenę, przez 6 lat, tworzyła program “Agropasja”. 

    Swoją dziennikarską przygodę z branżą rolną rozpoczęła jednak dużo wcześniej, kilkanaście lat temu.
    Wszystko zaczęło się od konkursu na najlepszy scenariusz programu o tematyce rolniczej. Jej pierwszymi telewizyjnymi „dziećmi” były autorskie programy „Agroregion” i „Agroszansa” emitowane na antenie TVP.
    Kilka lat współpracowała z programem „Agrobiznes” TVP 1. Była również wydawcą i współwydawcą programu „Tydzień” TVP 1.

Na ogólnopolskie anteny przygotowywała relacje z wielu branżowych imprez międzynarodowych, m.in. z najstarszych targów żywnościowych w Seulu, Targów Expo z Mediolanu, Biofach w Norymbergii, Copa Cogeca z Brukseli czy z Zielonego Tygodnia w Berlinie. W swoich programach pokazuje nie tylko najnowsze trendy i wydarzenia z rynku rolno-spożywczego, ale także możliwości, z jakich można skorzystać, by rozwinąć gospodarstwo, firmę i produkcję.
Unijne programy nie mają dla niej tajemnic, dlatego niejednokrotnie – korzystając z unijnego dofinansowania, także stworzyła telewizyjne projekty.

Nieobca jest jej tematyka bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. W latach 2010-2013 otrzymała od Prezesa KRUS 5 nagród, w tym za najlepszy w Polsce program publicystyczny poświęcony tematyce wypadków na wsi oraz najlepszy w Polsce cykl programów poświęconych bezpieczeństwu podczas prac w gospodarstwie. Otrzymała również nagrodę „Talent Roku” 2012 – przyznawaną przez Radę Programową TVP. W 2014 roku z rąk Ministra Rolnictwa otrzymała medal Zasłużony Dla Rolnictwa, a w 2012 roku medalem za rzetelną i aktywną pracę dziennikarską na rzecz rolnictwa, odznaczyli ją członkowie „Solidarności Rolników Indywidualnych”. Nagrodzono ją też statuetką „Zasłużony dla rolnictwa” (Agencja Rynku Rolnego).

Pasją Marii Sikorskiej jest telewizja, ale także pisanie. Tworzy również artykuły do pism i portali branżowych. Współpracuje m.in. z magazynem „Sielskie życie” i „Biokurier”. To absolwentka trzech kierunków humanistycznych (filologia polska, dziennikarstwo i slawistyka), która zakochała się w rolnictwie i ogrodnictwie.

Prywatnie uwielbia tereny wiejskie, ogrody, wioski tematyczne, produkty tradycyjne i podróże. Niedawno spełniła swoje marzenie i zamieszkała na podwarszawskiej wsi. Ostatnio podjęła wyzwanie i pisze pracę doktorską o innowacjach w rolnictwie.

TRZYMAJCIE KCIUKI!